دوره 10، شماره 3 - ( پاییز 1394 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 198-188 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد، رشته آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، parastoonahavandi@yahoo.com
چکیده:   (9917 مشاهده)

مقدمه: هدف این مطالعه تعیین عوامل مؤثر بر ترجیح تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور از دید دانش‌آموختگان خارج از کشور می‌باشد.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی-تحلیلی که به‌صورت مقطعی در سال1392بر روی160 نفر از دانش آموختگان مراجعه کننده به مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت و مرکز بین‌المللی همایش‌های نهاد ایران انجام گرفت. داده‌ها از طریق پرسشنامه پژوهشگر گردآوری شد. همسانی درونی سوالات در تمام خرده مقیاس‌ها با مقدار آلفای کرونباخ بیش از 70/0 تایید شد. جهت بررسی عوامل اصلی تاثیرگذاری‌بر ترجیح تحصیل در خارج از کشور با آزمون تی‌تک نمونه‌ای و تعیین اولویت هر یک از عوامل از آزمون فریدمن استفاده شد.

یافته‌ها: بیشتر افراد مورد مطالعه مردان (3/64%) بودند. میانگین تاثیر عوامل علم و فناوری91/2 و میانگین تاثیر عوامل مربوط ‌به جذب دانشجو83/1 بود. تاثیرگذاری عوامل مربوط‌ به جذب دانشجو، عوامل اجتماعی و فرهنگی، عوامل علم و فناوری و عوامل اقتصادی بر‌ترجیح تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور از دید دانش آموختگان از لحاظ آماری معنی‌دار بود (001/0> p-value).

نتیجه‌گیری: یافته‌های نشان داد که در بین عوامل اصلی ترجیح تحصیل دانش آموختگان در خارج از کشور عوامل علم و فناوری بیشترین تاثیر و عوامل مربوط به جذب دانشجو کمترین تاثیر را بر ترجیح تحصیل در خارج از کشور دارد و عامل امکانات بیشتر اینترنتی و عدم وجود محدودیت دسترسی به سایت‌ها مهم‌ترین عوامل در بین مقوله‌های علم و فن‌آوری برای ترجیح تحصیل دانش آموختگان در خارج از کشور بود.

متن کامل [PDF 295 kb]   (1898 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پزشكي
دریافت: 1393/10/29 | پذیرش: 1394/4/15 | انتشار: 1394/9/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.