دوره 2، شماره 1 - ( بهار و تابستان 1386 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 7-1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد ، jamshidayatollahi@yahoo.com
چکیده:   (31750 مشاهده)

مقدمه: دیدگاههای استادان راهنمای دانشکده پزشکی در مورد اهمیت و مشکلات موجود در روند اجرایی پایان نامه های پزشکی اهمیت زیادی دارد. زیرا دانستن این نکات برنامه ریزان را با نقاط ضعف و قوت شرایط موجود آشنا و امکان بهبود شرایط اجرای آن را فراهم
می سازد. بدین سبب مطالعه ای با هدف تعیین دیدگاههای استادان راهنما در مورد مشکلات روند اجرای پایان نامه ها در دانشکده پزشکی شهید صدوقی یزد انجام شد.

روش برسی: در این مطالعه توصیفی - مقطعی تعداد 119 نفر از استادان راهنمای دانشکده پزشکی مورد سؤال قرار گرفتند. برای گردآوری اطلاعات از پرسشنامه استفاده گردید. پرسشنامه ها در بیمارستانهای آموزشی، مطب ها و دانشکده پزشکی توزیع و سپس
جمع آوری گردید و نتایج با نرم افزار SPSS بررسی شد. یافته های پژوهش به صورت توزیع فراوانی نسبی و انجام آزمون T و ANOVA تحلیل گردید.

نتایج: در مجموع 3/42% افراد مورد مطالعه، وجود پایان نامه را در دوره پزشکی عمومی لازم می دانستند .همچنین بر اساس نتایج این تحقیق، مهمترین مشکلات اجرایی پایان نامه از نظر استادان راهنما دسترسی به استادان راهنمای آمار، تأمین بودجه مناسب و اختصاص زمان مناسب برای راهنمایی دانشجویان می باشد.

نتیجه گیری: با اینکه نزدیک به نیمی از استادان وجود پایان نامه را لازم می دانستد اما باید اذعان کرد که روند اجرای پایان نامه های پزشکی همراه با مشکلات متعددی است وتنها با شناخت و برنامه ریزی صحیح می توان آنها را به حداقل رساند.

متن کامل [PDF 133 kb]   (3003 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1390/11/30 | انتشار: 1386/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.