دوره 7، شماره 3 - ( پاييز 1391 )                   جلد 7 شماره 3 صفحات 79-92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، Norouzi62@yahoo.com
چکیده:   (25465 مشاهده)

 سابقه و اهداف: شناسایی نیازهای آموزشی، گامی مهم در برنامه ریزی برای برنامه‌های رشد اعضاء هیئت علمی بوده و نقش مهمی در ارتقای کیفیت آموزش دارد. هدف مطالعه حاضر، تعیین نیازهای آموزشی اعضاء هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد و اولویت بندی این نیازها بود تا اولویت‌هایی که باید آموزش داده شود، تعیین و به مسئولان برای طراحی برنامه‌های آموزشی ارائه گردد.

 روش بررسی: مطالعه از نوع مقطعی بود که بر روی کلیه اعضاء هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به تعداد 260 نفر انجام شد. با استفاده از شاخص‌های بدست آمده از مرور متون، پرسشنامه‌ای تنظیم سپس روایی و پایایی آن تعیین شد. اهمیت نیاز آموزشی با نمره 1 تا 20 مشخص گردیده بود؛ و در نهایت داده‌ها تجزیه و تحلیل شد.

 یافته‌ها: حیطه‌های مختلف نیاز آموزشی در اعضاء هیئت علمی بالینی به ترتیب: حیطه آشنایی با آیین نامه‌های مرتبط با ارتقاء، پژوهش، توسعه فردی و در اعضاء هیئت علمی غیر بالینی به ترتیب: حیطه پژوهش، آشنایی با آیین نامه‌های مرتبط با ارتقاء و آموزش اولویت‌بندی گردید. در اعضاء هیئت علمی بالینی: اولویت اول در حیطه آموزش، طراحی، اجرا و تحلیل آزمون‌های شفاهی و مشاهده؛ در حیطه پژوهش، مهارت تحلیل آماری داده‌ها و در اعضاء هیئت علمی غیر بالینی: اولویت اول در حیطه آموزش، نحوه پرورش تفکر انتقادی و قدرت استدلال؛ در حیطه پژوهش، نحوه ارزیابی و داوری طرح‌های تحقیقاتی بود.

 نتیجه‌گیری: اعضاء هیئت علمی بالینی به هر هفت حیطه اصلی، به ویژه آیین نامه‌های مرتبط با ارتقاء و اعضاء هیئت علمی غیر بالینی به حیطه پژوهش نیاز آموزشی دارند. پیشنهاد می‌گردد برای برنامه‌ریزی اهمیت و وزن هر هفت حیطه به صورت استاندارد مشخص شود.

متن کامل [PDF 222 kb]   (3175 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پزشكي
دریافت: 1391/8/17 | انتشار: 1391/8/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.