دوره 17، شماره 2 - ( تابستان 1401 )                   جلد 17 شماره 2 صفحات 162-156 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده پزشکی، گروه زبان انگلیسی، دانشگاه علوم پزشکی یزد، یزد، ایران. ، mozayan38@yahoo.com
چکیده:   (632 مشاهده)
مقدمه: یکی از نکاتی که برای خوانندگان مقالات علمی جذابیت خاصی دارد عنوان مقالات هست، ولی متاسفأنه عده­ای از نویسندگان هرچند در نوشتن محتوای اصلی مقاله از دقت نظر کافی برخوردار می­باشند و موارد مربوط به سبک نوشتاری آن را مدنظر قرار میدهند ولی غالبأ از بصیرت و تبحر لازم برای نوشتن عنوان مقالات بی­بهره و یا حداقل کم بهره­اند.
روش بررسی: در این مقاله سعی شد تا با استفاده ازسه دهه تجربه در تدریس و نگارش متون و مقالات حوزه پزشکی، چهار سبک ساختاری نگارش عنوان مقالات را ارائه دهد تا محققین محترم از کاربرد سبک­هایی که تا کنون کمتر بکار گرفته­اند نیز غافل نباشند. بعلاوه این مقاله سعی نموده تا 13 روش نگارش مقالات از نظر محتوا را نیز معرفی نماید و 8 مورد آن را که در علوم پزشکی پرکاربرد می­باشد با ذکر مثال توضیح دهد. نکات دیگری که می­تواند به بهتر شدن نگارش عنوان مقالات کمک شایانی کند در ادامه آمده است و در انتها نویسنده توضیحاتی در مورد چگونگی نوشتن هدف مطالعه که از اجزای بسیار مهم یک مقاله می­باشد ارائه می­دهد.
نتایج: بررسی مقالات منتشر شده به زبان انگلیسی توسط کسانی که زبان مادری آنها فارسی و یا انگلیسی می­باشد نشاندهنده تفاوتهای مهم و محسوس در سبک نگارشی عنوان مقالات و همچنین هدف مطالعه می­باشد.
نتیجه­گیری: رفع این نقایض عمدتاً نیاز به برگزاری کارگاههای متعدد و آشنا نمودن محققین محترم با تفاوتهای فراکلامی (metadiscoursal) در این حوزه دارد.


 
واژه‌های کلیدی: مقالات علمی، نگارش، عنوان، ساختار، محتوا
متن کامل [PDF 707 kb]   (208 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زبان انگليسي
دریافت: 1400/8/5 | پذیرش: 1401/2/17 | انتشار: 1401/6/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.