دوره 16، شماره 3 - ( پائیز 1400 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 162-151 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، bahramnezhad.f@gmail.com
چکیده:   (529 مشاهده)
مقدمه: آموزش به دانشجویان در محیط ایمنی همچون مراکز شبیه­سازی­شده می­تواند در ارائه خدمات آموزشی و آمادگی برای کار در بالین موثر باشد. بر همین اساس مطالعه حاضر با هدف طراحی، اجرا و ارزیابی آموزش شبیه­سازی فارماکولوژی بالینی دانشجویان پرستاری انجام شده است.
 روش بررسی: مطالعه حاضر در سال 1400- 1398 در سه فاز اصلی طراحی، اجرا و ارزشیابی مرکز مهارت­های دارویی در مرکز مهارت­های بالینی دانشکده پرستاری و مامایی تهران انجام شد. ابتدا فاز طراحی با تهیه مقدمات فضا و داروهای مورد نظر انجام شد. با توجه به شیوع بیماری کووید – 19، بخشی از مرحله اجرا و ارزشیابی در بستر مجازی صورت گرفت. قبل و بعد از اتمام دوره کارآموزی، دانش، مهارت، رضایتمندی و استدلال بالینی دانشجویان با کمک پرسشنامه­های مربوطه سنجیده و با کمک آمار توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شدند.
نتایج: میانگین نمرات سه متغیر دانش فارماکولوژی، مهارت محاسبات دارویی و استدلال بالینی فارماکولوژی دانشجویان پرستاری قبل و بعد از اجرای کارآموزی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج نشان داد، هر سه میانگین به طور معنی­داری نسبت به قبل از مداخله ارتقا یافته بود (001/0 p< و 001/0p=). میانگین کل رضایتمندی دانشجویان از دوره کارآموزی فارماکولوژی (2/3) 57/30 بود که حاکی از رضایتمندی نسبی از دوره آموزشی بود
نتیجه‌گیری: به طور کلی نتایج مطالعه حاکی از ارتقای سطح دانش فارماکولوژی، استدلال بالینی دانشجویان در حوزه فارماکولوژی و ارتقای معنی­دار مهارت در محاسبات دارویی بود. با وجود محدودیت­های ناشی از کرونا، به نظر می­رسد این شیوه آموزشی منجر به بهبود عملکرد دانشجویان پرستاری در فارماکولوژی می­شود.
متن کامل [PDF 827 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش پزشكي
دریافت: 1400/6/25 | پذیرش: 1400/8/12 | انتشار: 1400/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.