دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 1395 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 310-318 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


کارشناس ارشد تکنولوژی آموزشی، دانشگاه اراک، اراک، ایران ، zderikvandi68@gmail.com
چکیده:   (857 مشاهده)

مقدمه: مسئله شکاف دیجیتال می­تواند در مقیاس ملی و در بین نهادها و یا گروه‌های مختلف یک جامعه وجود داشته باشد چرا که در واقع، شکاف دیجیتالی حاکی از نابرابری در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. پژوهش حاضر با هدف بررسی نوع نگرش به شکاف دیجیتالی در بین دانشجویان و رابطه آن با پیشرفت تحصیلی و وضعیت اقتصادی – اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی البرز انجام شده است.

روش بررسی: روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی است. نمونه آماری بر اساس جدول مورگان 265 نفر شده و برای انتخاب این نمونه از روش تصادفی خوشه­ای چندمرحله­ای استفاده گردید. ابزار جمع­آوری داده­ها پرسشنامه نگرش نسبت به اینترنت دیویس (1989) و پرسشنامه محقق ساخته وضعیت اقتصادی - اجتماعی می­باشد. روایی صوری پرسشنامه توسط اساتید و متخصصان مربوطه تأیید و به‌منظور تأیید پایایی آن­ها از آزمون ضریب آلفای کرونباخ استفاده گردید. جهت تجزیه و تحلیل داده­ها از آزمون همبستگی پیرسون و T مستقل استفاده شد.

نتایج: تجزیه و تحلیل داده­ها حاکی از آن است که بین نگرش نسبت به شکاف دیجیتالی و پیشرفت تحصیلی و همین‌طور وضعیت اقتصادی - اجتماعی دانشجویان رابطه معناداری وجود دارد. همچنین داده­های حاصل از آزمون تی مستقل بین نوع نگرش به شکاف دیجیتالی دانشجویان بر حسب جنسیت تفاوت معناداری نشان داد.

نتیجه‌گیری: برای این­که فن­آوری­های اطلاعات همچون موتور قدرتمند توسعه اقتصادی - اجتماعی به کار رود، شکافی که در دسترسی به‌کارگیری این فناوری­ها بین افراد وجود دارد، باید حذف گردد. در این راستا، آموزش­های منظم برای توسعه منابع انسانی و کاهش شکاف دیجیتال ضرورت دارد

متن کامل [PDF 246 kb]   (200 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۳